Počas čítania knihy Praveký plán od Marka Sissona som v časti, kde opisuje jeden z tzv. Zákonov pravekého plánu, našiel citát, ktorý ma inšpiroval k napísaniu tohoto článku.

Citát je od amerického spisovateľa a sociálneho filozofa Erica Hoffera (1902 – 1983): “Pre nás je umenie staršie ako remeslo (vytváranie vecí praktického využitia) a hra je staršia ako práca. Človek sa viac formoval vtedy, keď sa hral, a nie vtedy, keď musel pracovať. Je to práve dieťa v človeku, ktoré je zdrojom jeho jedinečnosti a tvorivosti.”

Čo Vy na to? Zaujímavé, však? Mňa v tom citáte zaujalo hlavne spojenie “…keď musel pracovať.” Tam totiž vidím zdroj nešťastia a prešľapovania na mieste mnohých ľudí, ktorí robia svoju prácu len preto, že im platí ich účty. Ak niekto musí robiť niečo, čo sa mu nechce a pritom by rád robil niečo iné, zrejme to nebude šťastný človek a práca pre neho nebude potešením.

Rozumiem však tomu, že to vôbec nie je ľahké dosiahnuť v živote dlhodobo ideálny stav, kedy síce pracujeme, ale vlastne sa hráme a napriek tomu tým dokážeme generovať potrebný príjem. Preto je o to dôležitejšie vedome do svojho života zaradiť hru ako jeho súčasť.

Zrejme len málo ľudí si dovolí tvrdiť, že hravosť nie je v živote človeka dôležitá a napriek tomu mnoho zdravo zmýšľajúcich ľudí si nedovolí hrať sa. Sme tak vtiahnutí do priemyselného spôsobu života, v ktorom vládne prísny režim a technológie, že si vôbec nedokážeme nájsť čas na hranie. Pritom ako deti sme sa hrávali 365 dní v roku bez obmedzenia. Dokonca ešte aj na začiatku našej školskej dochádzky bola škola niečím povinným medzi hraním sa, ktoré začínalo cestou do školy a pokračovalo hneď po škole, častokrát ešte na školskom dvore… Vďaka rôznym problémom a zodpovednostiam, ktoré prináša dospeloť, ako napríklad postarať sa o seba samého alebo zabezpečiť rodinu, sme nadobudli presvedčenie, že hry sú len pre deti a mládež.

Skutočnosť je však taká, že hrať sa je dobré pre všetkých ľudí bez ohľadu na vek, najmä pre tých, ktorí sú úplne pohltení hektickým tempom súčasného života. Pravidelné hry – čas, ktorý strávite hraním sa mimo svojho pracovného času, domácich povinností, štúdia a iných plánovaných a neplánovaných záväzkov – pomáhajú uspokojiť vašu túžbu po dobrodružstve a výzvach (či už fyzických, alebo psychických), zlepšovať vaše zdravie, odstrániť stres, posilniť vzťahy s vašimi blízkymi, priateľmi a okolím a zväčšujú radosť zo života.

Je dúfam zrejmé, že na základe uvedeného nehovoríme o počítačových hrách.