Pekne zdravím. 

Predstav si, že si stratený v divočine a pokúšaš sa pomocou kompasu nájsť cestu späť domov. Akurát „Sever“ sa stále mení. Vyberieš sa na „sever“ a strelka sa zvrtne a posiela ťa o 180 stupňov iným smerom. Potom sa otočí o 45 stupňov a následne o ďalších 45 stupňov. Nezostane stáť a ty sa ju snažíš sledovať, nedostanúc sa nikam, stratený a blúdiaci nesprávnym smerom.

Nedostaneš sa späť domov. Možno hej, ak máš šťastie, ale nebude to tým, že sleduješ „sever“. Bolo by to iba šťastie. Nič, na čo by si sa mohol spoľahnúť nefunguje.

Odpoveď je jasná.

Používaš nesprávny kompas. Používaš vonkajší zdroj – taký, ktorý stále mení pozíciu. To nebude nikdy fungovať. Nemôže.

Pozri: Je to situácia, v ktorej sa mnohí nájdeme, hlavne ak čerpáš informácie z viacerých vonkajších zdrojov. 

Máme kolegov a rodinných príslušníkov, ktorým na nás úprimne záleží, ale majú úplne nesprávne predstavy o zdraví na základe štúdií vykonaných na vzorkách ľudí, ktorí žijú, jedia a spia úplne odlišne od nás. Platia skutočne aj pre nás, alebo možno patríme medzi tých „mimo“, ktorých údaje sú zo štúdie vylúčené, alebo sme z nich celkovo vylúčení od samého začiatku? 

Máme úradníkov v zdravotníctve, ktorí nám desaťročia tvrdia, aby sme sa vyhýbali mäsu a slnku a zdvíhaniu činiek, a teraz nám hovoria niečo iné. Nebudeme brať do úvahy ich predchádzajúce rady a budeme od nich počúvať nové veci? Alebo naopak?

Osobne zahadzujem túto disharmóniu hypotetických situácií, pretože ak sa pokúsiš počúvať čo iní hovoria o zdraví, o tom kam sa svet poberá, o tom čo máš robiť, aby si zostal šťastný a napredoval, zošalieš. Budeš naveky chodiť dokola a, ako chlapík v divočine so zblázneným kompasom, tvoj meniaci sa vonkajší zdroj ťa zahubí.

Nestrať sám seba. Nepobehuj ako sliepka s odseknutou hlavou. 

Zahľaď sa dovnútra. Objav svoj vnútorný kompas na základe vnútorného zdroja, objav to, čo je prirodzene v každom z nás. Nezabúdaj, ty si na prvom mieste. To čo ty tušíš, čo cítiš vo svojom bruchu, o čom vieš, že je pravda na základe toho, čo si robil voľakedy.

Tam je tvoj kompas. To je náš zdroj. Všetci ho máme.