Možno ste si všimli, že dieťa už veľmi v útlom veku chce pomáhať. Snaží sa natiahnuť perinku, tak ako to robí mamina, keď ustiela posteľ. Rado vaľká cesto, chcelo by krájať, nalieva vodu na pitie… Pomáha, lebo Deti pomahaju s vianocnym stromcekomnapodobňuje prácu, ktorú robí dospelý. Svojimi očkami vidí pomáhanie ako správne. Tým že napodobňuje, sa vlastne učí . Žiadne dieťa sa necíti malé. Ani vy ste si nemysleli, že ste malý, keď ste boli malý. Tento koncept majú len dospelí a ako dospelí zabúdame, že je to tak. Aj ten malý človek chce byť užitočný a chce pomáhať. Niekedy naša čistotnosť, alebo falošné údaje, že deti by nemali robiť nás privedú k úsudku, že pomáhať deti nemajú. Pri pomáhaní spôsobia, že máme viac roboty s upratovaním, že niečo rozbijú, že… Nesmieme však zabudnúť na toto:

Človek (aj dieťa) je do takej miery šťastný, do akej vie pomáhať ľuďom – vie byť užitočný

A to predsa ako rodičia chceme, však? Keď je dieťatko choré a varíte mu čaj, jedného dňa vy ležíte v posteli a tie malé ručičky Vám podávajú čaj. Je to príjemný pocit. Nedávno som sa pustila do čistenia vnútra ľadničky. Náš syn pribehol, priniesol si stoličku a doslova ma vytlačil od umývadla so slovami, „ mami, ja sám“!. Nielenže to skutočne všetko poumýval, a tým mi pomohol, ale z jeho pomáhania som mala nekonečne šťastný pocit. Pohľad na dieťa, ktoré je šťastné z toho, že pracuje je nenahraditeľný. Pochvalou som nešetrila. Každá pochvala je poháňač / motor /, ktorý motivuje deti pomáhať. Deti sú šťastné, keď môžu pracovať pri vás a pomáhať vám. Množstvom pomáhania doma, či v škole, či v krúžku do ktorého chodí si dieťa pestuje aj vzťah ku veciam okolo neho. Pomáhanie je základným kameňom zdravého duševného vývoja a postoja dieťaťa ku životu.

Rodina je TÍM

Nesnažte sa svoje deti natlačiť do pomáhania, to nefunguje. Iste ste si všimli, ako je ochotné ísť dieťa vyniesť kôš, keď mu to kážete a aký je to rozdiel, keď sa rozhodne samo to urobiť. Niekedy sa dá vopred dohodnúť s dieťaťom, že to bude jeho dôležitá misia v domácnosti „ starať sa o čistý kôš.“, alebo niečo podobné.

Viem, že rodičia chcú šťastné, veselé deti . Rodina je TÍM a pomáhanie je jedna stavebnica, ktorá tento tím drží spolu.

Rodičia chvália svoje deti a tým podvedome chvália seba.
Lucius Annaeus Seneca

Nie ste ešte zaregistrovaní na odber nových článkov? Zaregistrujte sa! Súčasne s registráciou získate zdarma e-book: “Ako sa správne učiť” a ďalšie pravidelné tipy na zlepšenie učenia, rodiny, vzťahov a ďalších zaujímavých tém.