Prešiel ďalší týždeň a uvedomila som si, že bol preplnený množstvom drobných vecí, ktoré ho spravili krásnym. Stretnutie so zaujímavým človekom, vytvorenie niečoho pekného doma, úspech dieťaťa v škole… ako keď píšete v škole zaujímavý sloh.

Rodina spoluVeta – myšlienka a za ňou bodka. Ďalšia myšlienka a opäť bodka. Myšlienka a bodka, myšlienka a bodka. Nakoniec vznikne krásny dej. Tie bodky som tam dala zámerne. Viete, ak by som ich tam nedala, tak sa nám to všetko zleje dokopy. Kde sa tá krásna myšlienka vlastne končí? Končí vždy bodkou a tou je pochvala. Keď sa obzriete späť životom, tak si pamätáte, ako vám kolegyňa pochválila váš nový melír. Pamätáte si, keď Vám šéf povedal: „Ďakujem, že ste sa postarali“. Dieťa vás pochválilo za ten koláč čo ste upiekli a manželka zas za tú krásnu kyticu čo ste jej priniesli. Pochvala je tak silná. Cítite, ako si na tie všetky okamihy pamätáte? Napriek tomu tou pochvalou šetríme.

Ovplyvnilo nás, že sme neboli pochválení?

Keď sa pozeráme späť vo svojom živote, tak je tam mnoho situácií, keď sme si zaslúžili pochvalu. Pochvala však neprišla. Nebol čas, lebo sa mama ponáhľala do práce. Nebol ten vhodný okamih, lebo prišiel niekto na návštevu. Nikto si to nevšimol.

Naše krásne upratané hračky zostali bez pochvaly. To, že sme prvýkrát preskočili cez švihadlo sa bralo ako samozrejmé. Možno ešte stále (aj keď si to veľakrát nepripustíme) po dvadsiatich, tridsiatich, päťdesiatich… rokoch tie okamžiky ostávajú otvorené a z času na čas sa pripomínajú. Celý život hľadáme to správne ukončenie našej aktivity. Čakáme na pochvalu.

Pochváľte deti a vyhrajete dvakrát

1. Zvýšite ich ochotu vám pomáhať a robiť dobré veci

2. Dáte im dobrý základ, aby vedeli chváliť aj ony .

Vyhráte dvakrát lebo ste vyhrali ste obaja.

Pochvala funguje ako „pyramída“. Začnite pochvalou vy a za chvíľu počujte mnohých okolo seba, ako ostaných chvália. Tam, kde sa pochvala nachádza, tam sa lavínovito šíri. Nezastavíte ju. Je to príval veľkého množstva pozitívnej energie a ľudia to prirodzene cítia, chcú to a vyhľadávajú to.

O pochvale ešte raz

Ak dáte dieťaťu pochvalu včas a správne, neskôr nebudete musieť trestať. Rozhodnite sa, že budete dieťa chváliť za každú drobnosť a budete mať šťastné dieťa a život plný krásnych okamihov. Z vlastnej skúsenosti viem, že uvidíte a zažijete veci, čo ste si predtým nestihli všimnúť a zacítiť. Len začnite!

Nie ste ešte zaregistrovaní na odber nových článkov? Zaregistrujte sa! Súčasne s registráciou získate zdarma e-book: “Ako sa správne učiť” a ďalšie pravidelné tipy na zlepšenie učenia, rodiny, vzťahov a ďalších zaujímavých tém.